20-950 LUBLIN, ul. Akademicka 13
studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia
Analityka środowiskowa i przemysłowa to ninterdyscyplinarny i nowy - zarówno w Lublinie, jak i w Polsce - kierunek studiów inżynierskich realizowany we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Nowych Syntez Chemicznych w Puławach.
Analityka środowiskowa i przemysłowa to kierunek studiów inżynierskich adresowany do osób zainteresowanych naukami rolniczymi, przyrodniczymi oraz inżynieryjno-technicznymi. Absolwent studiów jest wysoko wykwalifikowanym specjalistą kompetentnym do podejmowania zadań o charakterze multidyscyplinarnym i rozwiązywania problemów z obszaru zastosowań metod analitycznych w różnych gałęziach przemysłu oraz efektów oddziaływań przemysłu i innych działów gospodarki na środowisko.
Jest przygotowany do oceny jakości poszczególnych elementów środowiska i przeprowadzania analiz materiałów, surowców i produktów wybranymi metodami i technikami, projektowania eksperymentów badawczych, jak również analizy i przetwarzania danych, zarządzania infrastrukturą badawczą oraz pracy w interdyscyplinarnym zespole.
Kierunek jest realizowany we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Nowych Syntez Chemicznych w Puławach, realizującym badania naukowe i prace badawczo-rozwojowe w zakresie inżynierii chemicznej, przy wykorzystaniu wysoko wykwalifikowanej kadry i nowoczesnej infrastruktury badawczej, związanej z wytwarzaniem środków produkcji dla rolnictwa i innych gałęzi przemysłu.
PERSPEKTYWY ZAWODOWE:
Absolwent studiów dysponuje umiejętnościami praktycznymi dotyczącymi wykorzystania nowoczesnych metod i technik analitycznych w ochronie środowiska i w wybranych gałęziach przemysłu. Posiada przygotowanie do prowadzenia własnej działalności gospodarczej i/lub podjęcia pracy m.in. w działach badawczo-rozwojowych zakładów przemysłowych, specjalistycznych laboratoriach analitycznych przedsiębiorstw przemysłowych lub firm świadczących usługi badawcze, laboratoriach kontrolno-pomiarowych, diagnostycznych, oceny jakości oraz ochrony środowiska, jak również w instytucjach wdrażających nowe technologie, w firmach konsultingowych, jednostkach naukowych, gospodarczych, administracyjnych i edukacyjnych wymagających wiedzy i umiejętności z tego zakresu.
PRZYKŁADY PRZEDMIOTÓW:
Bioanalityka i biomonitoring, Nanotechnologie i nanomateriały, Analiza jakości wody i ścieków, gleby i odpadów, Analiza, żywności, Dobra praktyka laboratoryjna, Aparatura chemiczna i procesowa, Zielona chemia, Chemia analityczna i instrumentalna, Gospodarka obiegu zamkniętego, Modelowanie systemów środowiskowych, Projektowanie procesów technologicznych, Biotechnologia środowiskowa i przemysłowa, Mikrobiologia środowiskowa i przemysłowa
KSZTAŁCIMY PRAKTYCZNIE!
• Zajęcia praktyczne i terenowe realizowane we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Nowych Syntez Chemicznych w Puławach
• Samodzielne przeprowadzanie badań w trakcie zajęć
• Staże i praktyki zagraniczne
• Praktyki obowiązkowe i ponadprogramowe
• Wymiana międzynarodowa w ramach programu Erasmus
• Wsparcie Biura Kształcenia Praktycznego i Rozwoju Kompetencji
• Lektoraty z języków obcych uwzględniające słownictwo specjalistyczne
• Szereg kół naukowych i organizacji studenckich, w których można rozwijać swoje zainteresowania.
REKRUTACJA
|
Rekrutacja na studia odbywa się drogą elektroniczną za pomocą systemu IRK. Osobiste konto rejestracyjne służy do złożenia aplikacji na wybrany kierunek (kierunki), a także jest jedynym źródłem przekazywania kandydatowi informacji o wyniku postępowania rekrutacyjnego.
O przyjęcie na studia pierwszego stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości.
Postępowanie kwalifikacyjne na studia I stopnia dla kandydatów:
- z tzw. nową maturą oparte jest na wynikach części pisemnej zewnętrznego egzaminu maturalnego. W ocenie konkursowej stosowane są mnożniki odnoszące się do ocen z przedmiotów zdawanych na maturze na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
- z tzw. starą maturą oparte jest na konkursie świadectw dojrzałości. JeżeLi kandydat nie zdawał egzaminu dojrzałości z przedmiotów objętych konkursem, wówczas brane są pod uwagę oceny końcowe z tych przedmiotów uwzględnione na świadectwie ukończenia szkoły.
- Laureatów i finalistów olimpiad i konkursów: w zależności od tematyki konkursu lub olimpiady uwzględnia się zasady preferencyjne.
Przedmioty maturalne uwzględniane w rekrutacji: język obcy nowożytny oraz jeden przedmiot do wyboru: biologia, matematyka, chemia, fizyka, informatyka, geografia, wiedza o społeczeństwie
Mnożniki stosowane w ocenie konkursowej:
poziom podstawowy |
poziom rozszerzony |
|
Język obcy: | 1.3 | 2.0 |
Jeden przedmiot do wyboru: |
2.0 | 4.0 |
KONTAKT W SPRAWIE REKRUTACJI:
Centrum Dydaktyki i Spraw Studenckich:
tel. 81 445 66 45, 445 68 85, rekrutacja@up.lublin.pl
Wydział Agrobioinżynierii:
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
tel. 81 445 69 46, dziekanat.agbioinz@up.lublin.pl