20-950 LUBLIN, ul Akademicka 13
tel. +48 81 445- 66- 85
studia stacjonarne I i II stopnia
studia niestacjonarne I i II stopnia
Ulotka PDF | Plan studiów | Efekty kształcenia
Biologia jest dziedziną nauki badającą różnorodność życia; zajmuje się klasyfikacją organizmów żywych, ich wpływem na środowisko naturalne, bada budowę i funkcje organizmów, ich rozwój, wzrost, ewolucję oraz dziedziczność. Studia biologiczne pozwalają lepiej zrozumieć otaczające nas środowisko – a w nim wszystkie żyjące organizmy roślinne i zwierzęce.
Studia stacjonarne i niestacjonarne na kierunku biologia są studiami dwustopniowymi.
Na studiach stacjonarnych studenci mogą wybrać specjalności: biologia stosowana. Studia drugiego stopnia prowadzone są w dwóch specjalnościach: biologia stosowana (specjalizacja biologia analityczna) oraz biologia sądowa.
Program studiów specjalności biologia sądowa powstał we współpracy z policją, która jest odpowiedzialna również za część zajęć. Studia mają przygotowywać absolwentów m.in. do pracy technika laboratoryjnego. Nawiązana współpraca zaowocuje możliwością realizacji prac magisterskich, których tematy będą zlecane przez pracowników Policji. Absolwenci pierwszego stopnia, którzy ukończyli specjalność biologia nauczycielska, mogą kontynuować tę specjalność również na drugim stopniu studiów. Wówczas uzyskują prawo do nauczania dwóch przedmiotów (biologia i chemia) w szkołach ponadgimnazjalnych.
W ramach studiów realizowane są przedmioty podstawowe, kierunkowe i specjalistyczne, praktyki zawodowe oraz przedmioty kształcenia ogólnego i humanistyczne, a student może kontynuować naukę w trybie indywidualnym. Absolwenci, którzy uzyskali stopień magistra mogą ubiegać się o przyjęcie na studia doktoranckie oraz kontynuować naukę na studiach podyplomowych.
STUDIA STACJONARNE
Studia pierwszego stopnia trwają 3 lata (6 semestrów), po ich ukończeniu absolwent uzyskuje tytuł zawodowy licencjata. Studia drugiego stopnia trwają 2 lata (4 semestry) i kończą się nadaniem tytułu zawodowego magistra.
STUDIA NIESTACJONARNE
Studia pierwszego stopnia trwają 3,5 roku (7 semestrów), po ich ukończeniu absolwent uzyskuje tytuł zawodowy licencjata. Studia drugiego stopnia trwają 2 lata (4 semestry) i kończą się nadaniem tytułu zawodowego magistra.
SPECJALNOŚCI
biologia stosowana (s, n)
biologia sądowa (tylko II stopień - s,n).
PRZYKŁADY PRZEDMIOTÓW W PROGRAMIE STUDIÓW
botanika, zoologia, chemia organiczna, mikrobiologia, genetyka molekularna, analityka diagnostyczna, biologia molekularna i podstawy biotechnologii, genetyka populacji, biologia zwoerząt gospodarskich, ekologia i biologia ptaków, taksonomia roslin i zwierząt.
PERSPEKTYWY ZAWODOWE
Absolwent będzie przygotowany do obsługi aparatury badawczej oraz samodzielnego rozwijania umiejętności zawodowych. Może pracować w laboratoriach badawczych, kontrolny i diagnostycznych w zakresie podstawowej analityki oraz prowadzenia podstawowych prac badawczych wykorzystujących materiał biologiczny w: przemyśle, administracji, placówkach ochrony przyrody.
Specjalność biologia sądowa (na II stopniu studiów) przygotowuje do współpracy z lekarzami medycyny sądowej oraz prokuratorami i policją w zakresie wykonywania ekspertyz w oparciu o materiał biologiczny dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania. Absolwenci nabędą umiejętności prawidłowego wykonywania ekspertyzy sądowej, samodzielnego pozyskiwania materiału biologicznego w miejscu zdarzenia i odpowiedniej jego interpretacji, oznaczania materiału biologicznego, rozpoznawania gatunków prawnie chronionych, przeprowadzania analiz genetycznych.
STAWIAMY NA PRAKTYKĘ!
REKRUTACJA
|
Rekrutacja na studia odbywa się drogą elektroniczną za pomocą systemu IRK. Osobiste konto rejestracyjne służy do złożenia aplikacji na wybrany kierunek (kierunki), a także jest jedynym źródłem przekazywania kandydatowi informacji o wyniku postępowania rekrutacyjnego.
O przyjęcie na studia pierwszego stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości.
Postępowanie kwalifikacyjne na studia I stopnia dla kandydatów:
Przedmioty maturalne uwzględniane w rekrutacji: język obcy nowożytny oraz jeden przedmiot do wyboru: biologia, matematyka, chemia, fizyka i astronomia, informatyka, geografia.
Mnożniki stosowane w ocenie konkursowej:
poziom podstawowy |
poziom rozszerzony |
|
Język obcy: | 1.3 | 2.0 |
Jeden przedmiot do wyboru: | 2.0 | 4.0 |
O przyjęcie na studia drugiego stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający dyplom licencjata z kierunku biologia albo dyplom licencjata lub magistra uzyskany na kierunkach pokrewnych .
KONTAKT W SPRAWIE REKRUTACJI
Centrum Dydaktyki i Spraw Studenckich:
tel. 81 445 66 45 lub 81 445 68 85
Wydział Biologii Środowiskowej
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
tel. 81 445 66 85, e-mail: dziekanat.biologii@up.lublin.pl