20-612 LUBLIN, ul. Głęboka 28
tel. (+81) 531 96 60,
fax. (+81) 531 96 69
studia stacjonarne I i II stopnia
i niestacjonarne I i II stopnia
Ulotka PDF | Plan studiów | Efekty ksztaÅ‚cenia
Inżynieria Å›rodowiska to nowoczesny, praktyczny kierunek studiów o charakterze inżynieryjno-technicznym, przygotowujÄ…cy absolwentów w zakresie wykorzystania dziaÅ‚aÅ„ inżynierskich niezbÄ™dnych do ochrony i ksztaÅ‚towania Å›rodowiska. Kierunek ten obejmuje studia pierwszego stopnia – inżynierskie: stacjonarne (3,5-letnie – 7 semestrów)
i niestacjonarne (4-letnie – 8 semestrów), jak również studia drugiego stopnia – magisterskie: stacjonarne (1,5 roku – 3 semestry) i niestacjonarne (2 lata – 4 semestry).
W ramach kierunku na studiach pierwszego stopnia nie ma wyodrębnionych specjalności. Na studiach drugiego stopnia funkcjonują 3 specjalności:
• gospodarka wodno-Å›ciekowa;
• alternatywne źródÅ‚a energii;
• gospodarka odpadami.
TreÅ›ci ksztaÅ‚cenia na kierunku inżynieria Å›rodowiska obejmujÄ… zagadnienia z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych, przede wszystkim z zakresu dyscypliny inżynieria Å›rodowiska, górnictwo i energetyka oraz dyscypliny inżynieria mechaniczna.
Program ksztaÅ‚cenia na I stopniu studiów obejmuje treÅ›ci dotyczÄ…ce m.in. chemii, matematyki, fizyki, ochrony wÅ‚asnoÅ›ci intelektualnej, rysunku technicznego i geometrii wykreÅ›lnej, technologii informacyjnej, geodezji i kartografii, egronomii i BHP, gleboznawstwa, informatycznych podstaw projektowania, meteorologii i klimatologii, mechaniki pÅ‚ynów, mikrobiologii Å›rodowiskowej, systemów informacji przestrzennej, ekologii, ochrony Å›rodowiska, termodynamiki technicznej, materiaÅ‚oznawstwa, hydrologii i hydrogeologii, mechaniki i wytrzymaÅ‚oÅ›ci materiaÅ‚ów, ochrony powietrza, zarzÄ…dzania Å›rodowiskiem, ekonomii, ekonomiki, nanotechnologii, biotechnologii, biochemii, mechaniki gruntów i geotechniki, bezpieczeÅ„stwa przemysÅ‚owego, gospodarki wodnej i ochrony wód, budownictwa i prawa budowlanego, zagospodarowania wód opadowych, degradacji i rekultywacji zbiorników wodnych, technologii ekoenergetycznych, niekonwencjonalnych źródeÅ‚ energii, wentylacji i klimatyzacji, technologii wody i Å›cieków, instalacji sanitarnych, wodociÄ…gów i kanalizacji, oczyszczania Å›cieków w obszarach wiejskich, gospodarki odpadami, ochrony przed haÅ‚asem i wibracjami, oceny oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko, rekultywacji terenów zdegradowanych, technik ochrony przed erozjÄ…, melioracji i odwodnienia obiektów inżynierskich, obiektów maÅ‚ej retencji, gospodarki przestrzennej, sieci i instalacji gazowych, podstaw kosztorysowania, technik cieplnych i ogrzewnictwa, sieci elektroenergetycznych i instalacji elektrycznych, pomp i przepompowni, automatyki i sterowania, inżynierii rzecznej i ochrony przed powodziÄ… oraz budowli hydrotechnicznych, technologii robót budowlanych.
Program ksztaÅ‚cenia na II stopniu studiów w ramach specjalnoÅ›ci alternatywne źródÅ‚a energii obejmuje treÅ›ci z zakresu: chemii Å›rodowiska, planowania przestrzennego, automatyki i eksploatacji urzÄ…dzeÅ„ technicznych, zarzÄ…dzania Å›rodowiskowego w przedsiÄ™biorstwie, monitoringu Å›rodowiska, agroenergetyki, technologii i organizacji robót instalacyjnych, skutków Å›rodowiskowych energetyki, abiotycznych źródeÅ‚ energii, oceny surowców energetycznych, niezawodnoÅ›ci i bezpieczeÅ„stwa systemów inżynierskich, biopaliw, ekonomicznych aspektów energetyki alternatywnej, energetycznego wykorzystania odpadów, energetyki rozproszonej, prawnych i ekonomicznych aspektów energetyki, produkcji roÅ›lin energetycznych, niekonwencjonalnych zasobów energii, zrównoważonego rozwoju i zapewnienia jakoÅ›ci, ekofilozofii i zagrożeÅ„ biosfery, odzysku energii z odpadów i Å›cieków, mikroorganizmów w bioremediacji Å›rodowiska, technologii energooszczÄ™dnych, termomodernizacji.
Program ksztaÅ‚cenia na II stopniu studiów w ramach specjalnoÅ›ci gospodarka odpadami obejmuje treÅ›ci z zakresu: chemii Å›rodowiska, planowania przestrzennego, automatyki i eksploatacji urzÄ…dzeÅ„ technicznych, zarzÄ…dzania Å›rodowiskowego w przedsiÄ™biorstwie, monitoringu Å›rodowiska, toksykologii, technologii i organizacji robót instalacyjnych, niezawodnoÅ›ci i bezpieczeÅ„stwa systemów inżynierskich, systemów informacji o Å›rodowisku, technologii gospodarki odpadami, zagospodarowania osadów Å›ciekowych, zarzÄ…dzania i ekonomiki w gospodarce odpadami, ochrony Å›rodowiska w gospodarce odpadami, zrównoważonego rozwoju i zapewnienia jakoÅ›ci, ekofilozofii i zagrożeÅ„ biosfery, prawa w gospodarce odpadami, technologii proekologicznych, odpadów specjalnych i niebezpiecznych, energetycznego wykorzystania odpadów, mikroorganizmów w bioremediacji Å›rodowiska, zagospodarowania odpadów biodegradowalnych, odzysku i recyklingu odpadów.
STAWIAMY NA PRAKTYKĘ!
• zajÄ™cia terenowe i praktyczne,
• samodzielne przeprowadzanie badaÅ„ w trakcie zajęć,
• praktyki obowiÄ…zkowe (4 tyg.) i ponadprogramowe,
• staże i praktyki zagraniczne,
• wymiana miÄ™dzynarodowa i krajowa,
• wsparcie Biura KsztaÅ‚cenia Praktycznego i Rozwoju Kompetencji,
• lektoraty z jÄ™zyków obcych uwzglÄ™dniajÄ… sÅ‚ownictwo specjalistyczne, typowe dla danego kierunku,
• swoje zainteresowania można rozwijać w studenckich koÅ‚ach naukowych i organizacjach studenckich.
PERSPEKTYWY ZAWODOWE:
Absolwent studiów posiada wiedzÄ™ i umiejÄ™tnoÅ›ci w zakresie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji urzÄ…dzeÅ„ i obiektów technicznych, w tym badaÅ„ eksploatacyjnych, pomiarów diagnostycznych oraz kontroli jakoÅ›ci stosowanych technologii i urzÄ…dzeÅ„. Absolwent jest przygotowany do pracy w podmiotach gospodarki narodowej, których dziaÅ‚alność zwiÄ…zana jest z inżynieriÄ… i ochronÄ… Å›rodowiska, w tym m.in. z racjonalnym wykorzystaniem i ochronÄ… zasobów wodnych, zaopatrzeniem w wodÄ™, usuwaniem oraz oczyszczaniem Å›cieków, gospodarkÄ… odpadami, rekultywacjÄ… terenów zdegradowanych, wykorzystaniem alternatywnych źródeÅ‚ energii, ochronÄ… powietrza, itp.
REKRUTACJA
|
Rekrutacja na studia odbywa siÄ™ drogÄ… elektronicznÄ… za pomocÄ… systemu IRK. Osobiste konto rejestracyjne sÅ‚uży do zÅ‚ożenia aplikacji na wybrany kierunek (kierunki), a także jest jedynym źródÅ‚em przekazywania kandydatowi informacji o wyniku postÄ™powania rekrutacyjnego.
O przyjęcie na studia pierwszego stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości.
PostÄ™powanie kwalifikacyjne na studia I stopnia dla kandydatów:
- z tzw. nowÄ… maturÄ… oparte jest na wynikach części pisemnej zewnÄ™trznego egzaminu maturalnego. W ocenie konkursowej stosowane sÄ… mnożniki odnoszÄ…ce siÄ™ do ocen z przedmiotów zdawanych na maturze na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
- z tzw. starÄ… maturÄ… oparte jest na konkursie Å›wiadectw dojrzaÅ‚oÅ›ci. Jeżeli kandydat nie zdawaÅ‚ egzaminu dojrzaÅ‚oÅ›ci z przedmiotów objÄ™tych konkursem, wówczas brane sÄ… pod uwagÄ™ oceny koÅ„cowe z tych przedmiotów uwzglÄ™dnione na Å›wiadectwie ukoÅ„czenia szkoÅ‚y.
- laureatów i finalistów olimpiad i konkursów: w zależnoÅ›ci od tematyki konkursu lub olimpiady uwzglÄ™dnia siÄ™ zasady preferencyjne.
Przedmioty maturalne uwzględniane w rekrutacji: język obcy nowożytny oraz jeden przedmiot do wyboru: biologia, matematyka, chemia, fizyka i astronomia, informatyka, geografia.
Mnożniki stosowane w ocenie konkursowej:
poziom podstawowy |
poziom rozszerzony |
|
Język obcy | 1.3 | 2.0 |
Jeden przedmiot do wyboru: | 2.0 | 4.0 |
O przyjęcie na studia drugiego stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający dyplom inżyniera uzyskany na kierunku inżynieria środowiska albo dyplom inżyniera lub magistra inżyniera uzyskany na kierunkach pokrewnych.
KONTAKT W SPRAWIE REKRUTACJI:
Centrum Dydaktyki i Spraw Studenckich:
tel. 81 445 66 45
Wydział Inżynierii Produkcji
tel. 81 531 96 69