20-950 LUBLIN, ul. Akademicka 13
tel. (+ 081) 445-69-91,
445-65-81, 445-66-11
Studia stacjonarne I stopnia
| ulotka PDF |
Unikatowy w skali kraju kierunek umożliwi zdobycie wiedzy dotyczącej specyfiki i uwarunkowań prowadzenia działalności pszczelarskiej.
Student nauczy siÄ™: funkcjonalnej morfologii i anatomii pszczoÅ‚y, fizjologii pszczoÅ‚y, biologii rodzinny pszczelej, rozpoznawania gatunków pszczóÅ‚ wystÄ™pujÄ…cych w różnych krajach Å›wiata, nowoczesnej gospodarki pasiecznej w różnych systemach i typach uli w ciÄ…gu caÅ‚ego sezonu pszczelarskiego, rozmnażania rodzin pszczelich i wychowu matek pszczelich, inseminacji matek pszczelich, budowy uli wykonanych z różnych materiaÅ‚ów, rozpoznawać i zapobiegać chorobom owadów pszczoÅ‚owatych, rozpoznawać i zapobiegać zagrożeniom wynikajÄ…cym z intensywnej gospodarki pasiecznej, rozpoznawać roÅ›liny pożytkowe i uprawiać roÅ›liny nektaro- oraz pyÅ‚kodajne jako naturalne pastwiska wykorzystywane przez pszczoÅ‚y, racjonalnie stosować sztuczne pokarmy w żywieniu pszczóÅ‚, biologii dzikich zapylaczy.
Absolwent pozna szerokie możliwoÅ›ci wspóÅ‚czesnego wykorzystania pszczóÅ‚ oraz produktów pszczelich z uwzglÄ™dnieniem apiterapii. UzupeÅ‚nieniem tego bÄ™dzie wiedza dotyczÄ…ca ekologii pszczóÅ‚ w ekosystemach przyrodniczych.
Zdobyta w czasie studiów szeroka wiedza, rolnicze kwalifikacje zawodowe i kompetencje pozwolÄ… absolwentowi nie tylko prowadzić gospodarstwo pasieczne lub dziaÅ‚alność gospodarczÄ… zwiÄ…zanÄ… z sektorem pszczelarskim, lecz także znaleźć zatrudnienie w sektorze przedsiÄ™biorstw i instytucji z otoczenia rolnictwa, w tym także Å›wiadczyć usÅ‚ugi doradcze.
Perspektywy zawodowe: Absolwent tego kierunku jako dobrze wyksztaÅ‚cony mÅ‚ody pszczelarz posiadajÄ…cy kwalifikacje rolnicze bÄ™dzie dysponowaÅ‚ szerokim zakresem możliwoÅ›ci rozwoju zawodowego. Zdobyte umiejÄ™tnoÅ›ci i kwalifikacje pozwolÄ… mu prowadzić gospodarstwo pasieczne lub dziaÅ‚alność gospodarczÄ… zwiÄ…zanÄ… z sektorem pszczelarskim i rolnictwem. Ponadto bÄ™dzie mógÅ‚ podjąć pracÄ™ w przedsiÄ™biorstwach produkujÄ…cych sprzÄ™t pszczelarski, prowadzÄ…cych skup, przetwórstwo i obrót produktami pszczelimi. Przed Absolwentem rysuje siÄ™ także możliwość zatrudnienia w różnych podmiotach i instytucjach np.: nadzorujÄ…cych pasieki ekologiczne, w laboratoriach wykonujÄ…cych usÅ‚ugowe badanie pszczóÅ‚.
Szeroka wiedza, kwalifikacje i kompetencje pozwolÄ… absolwentowi także znaleźć zatrudnienie w przedsiÄ™biorstwach i instytucjach z otoczenia rolnictwa, w tym także Å›wiadczyć usÅ‚ugi doradcze, np. w: oÅ›rodkach hodowli zachowawczej i zarodowej, Powiatowych Inspektoratach Weterynaryjnych, OÅ›rodkach Doradztwa Rolniczego, Wojewódzkich Inspektoratach Ochrony RoÅ›lin i Nasiennictwa, instytucjach samorzÄ…dowych oraz we wszystkich instytucjach utrzymujÄ…cych pszczoÅ‚y na balkonach czy ogrodach jako „pocket pets”.
Absolwent bÄ™dzie mógÅ‚ kontynuować studia II stopnia na pokrewnych kierunkach.
Zdobycie wiedzy praktycznej umożliwiÄ… zajÄ™cia terenowe w pasiece Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz wyjazdy do czoÅ‚owych pasiek i przedsiÄ™biorstw pszczelarskich w kraju. Rozwój zainteresowaÅ„ naukowych umożliwiajÄ… studentowi prężnie dziaÅ‚ajÄ…ce koÅ‚a naukowe, w tym Sekcja Pszczelarska.
REKRUTACJA
|
Rekrutacja na studia odbywa siÄ™ drogÄ… elektronicznÄ… za pomocÄ… systemu IRK. Osobiste konto rejestracyjne sÅ‚uży do zÅ‚ożenia aplikacji na wybrany kierunek (kierunki), a także jest jedynym źródÅ‚em przekazywania kandydatowi informacji o wyniku postÄ™powania rekrutacyjnego.
O przyjęcie na studia pierwszego stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości.
PostÄ™powanie kwalifikacyjne na studia I stopnia dla kandydatów:
- z tzw. nowÄ… maturÄ… oparte jest na wynikach części pisemnej zewnÄ™trznego egzaminu maturalnego. W ocenie konkursowej stosowane sÄ… mnożniki odnoszÄ…ce siÄ™ do ocen z przedmiotów zdawanych na maturze na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
- z tzw. starÄ… maturÄ… oparte jest na konkursie Å›wiadectw dojrzaÅ‚oÅ›ci. JeżeLi kandydat nie zdawaÅ‚ egzaminu dojrzaÅ‚oÅ›ci z przedmiotów objÄ™tych konkursem, wówczas brane sÄ… pod uwagÄ™ oceny koÅ„cowe z tych przedmiotów uwzglÄ™dnione na Å›wiadectwie ukoÅ„czenia szkoÅ‚y.
- Laureatów i finalistów olimpiad i konkursów: w zależnoÅ›ci od tematyki konkursu lub olimpiady uwzglÄ™dnia siÄ™ zasady preferencyjne.
Przedmioty maturalne uwzględniane w rekrutacji: język obcy nowożytny oraz jeden przedmiot do wyboru: biologia, chemia, fizyka i astronomia, infromatyka, matematyka, geografia
Mnożniki stosowane w ocenie konkursowej:
poziom podstawowy |
poziom rozszerzony |
|
Język obcy: | 1.3 | 2.0 |
Jeden przedmiot do wyboru: |
2.0 | 4.0 |
KONTAKT W SPRAWIE REKRUTACJI:
Centrum Dydaktyki i Spraw Studenckich:
tel. 81 445 66 45 lub 445 68 85
Wydział Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki
tel. 81 445 69 91, 445 65 81, 445 66 11