20-950 LUBLIN, ul. Akademicka 13
NOWY KIERUNEK STUDIÓW II STOPNIA!
| ulotka PDF |
Agroleśnictwo jest systemem łączącym zintegrowane użytkowanie gruntów: produkcję rolniczą z gospodarką leśną, wpisując się w założenia polityki rolnośrodowiskowej Unii Europejskiej. Systemy agroleśne charakteryzują się produktywnym, różnorodnym oraz bardziej zrównoważonym wykorzystaniem ziemi i są jednymi z narzędzi do zapobiegania zmianom klimatu na świecie. Agroleśnictwo kształtuje mikroklimat, wpływa na obniżenie temperatury otoczenia oraz zwiększa wydajność fotosyntezy, co jest niezwykle ważne w kontekście występowania zjawisk ekstremalnych, takich jak huragany czy susze. Gospodarka agroleśna, zwłaszcza sylwopastoralizm jest od dawna stosowana w wielu krajach europejskich, zwłaszcza w Hiszpanii czy Portugalii. Połączenie rolnictwa, leśnictwa, ogrodnictwa i produkcji zwierzęcej przynosi wiele korzyści takich jak: ochrona wód gruntowych, ograniczanie erozji gleb, łagodzenie skutków powodzi, urozmaicenie krajobrazu oraz ochrona różnorodności biologicznej.
Po zakończeniu studiów absolwent uzyskuje tytuł zawodowy magister inżynier.
PERSPEKTYWY ZAWODOWE:
Absolwenci kierunku studiów II stopnia agroleśnictwo, będą wysokiej klasy specjalistami przygotowanymi do pracy w gospodarce rolniczej i leśnej na różnych stanowiskach pracy oraz do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Będą dysponowali wiedzą i umiejętnościami z zakresu rolnictwa, leśnictwa, ochrony środowiska, a także innowacyjnych rozwiązań procesów technologicznych, mechanizacji prac, logistyki oraz zarządzania i ekonomiki. Będą przygotowani do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, podjęcia pracy w administracji rządowej i samorządowej oraz innych instytucjach związanych z rolnictwem, gospodarką leśną i ochroną środowiska, a także w doradztwie, zarządzaniu produkcją i dystrybucją surowców pozyskiwanych w gospodarce agroleśnej. Ponadto będą przygotowani do podjęcia pracy w placówkach naukowo-badawczych, firmach prowadzących działalność usługową związaną z kształtowaniem środowiska, zalesianiem użytków rolnych oraz planowaniem i organizacją gospodarstw agroleśnych. Po studiach magisterskich II stopnia absolwenci będą mogli podjąć naukę w szkole doktorskiej.
PRZYKŁADOWE PRZEDMIOTY:
Technologie upraw agroleśnych, Ochrona i kształtowanie ekosystemów, Entomologia agroleśna, Diagnostyka agroleśna, Sylwopastoralizm, Obrazowanie przestrzenne, Programy rolnośrodowiskowe i doradztwo agroleśne, Surowce leśne, Zarządzanie i logistyka w agroleśnictwie.
STAWIAMY NA PRAKTYKĘ!
REKRUTACJA
|
Rekrutacja na studia odbywa się drogą elektroniczną za pomocą systemu IRK. Osobiste konto rejestracyjne służy do złożenia aplikacji na wybrany kierunek (kierunki), a także jest jedynym źródłem przekazywania kandydatowi informacji o wyniku postępowania rekrutacyjnego.
O przyjęcie na studia drugiego stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający dyplom inżyniera kierunku leśnictwo i rolnictwo albo dyplom inżyniera lub magistra inżyniera uzyskany na kierunkach pokrewnych.
KONTAKT W SPRAWIE REKRUTACJI:
Centrum Dydaktyki i Spraw Studenckich:
tel. 81 445 66 45, 445 68 85, rekrutacja@up.lublin.pl
Wydział Agrobioinżynierii:
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
tel. 81 445 69 46, dziekanat.agbioinz@up.lublin.pl