[ MENU DODATKOWE ]


Relacje z wydarzeń

14.05.2019

 Słodkie, chrupiące - bardzo dobre... zachwala larwy mącznika w karmelu degustatorka w Pracowni Gastronomicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. 
Potrawka z chrabąszcza, a może świerszcz zapiekany? Dziwne? Ależ skąd! Wszelkiego rodzaju owady są od zarania dziejów pokarmem chociażby Aborygenów, którzy prowadząc koczowniczy tryb życia żywią się insektami i larwami - będącymi bogatym źródłem białka oraz mikro- i makroelementów. Z kolei po drugiej stronie globu, w Meksyku przysmakiem są świercze. Jadalnych jest blisko półtora tysiąca gatunków - mamy więc w czym wybierać. 


Dr Ewelina Zielińska z Wydziału Nauk Żywności i Biotechnologii podkreśla: .. udało nam sie dowieść, że owady są źródłem wielu innych cennych składników, w które nasza dieta jest uboga, m.in. nasycone kwasy tłuszczowe, ale też inne bioaktywne składniki ... ja w swoich badaniach dowodzę, że możemy tak naprawde pójść o krok dalej: i juz dzisiaj wiemy, że składniki zawarte w owadach mogą pomagać nam walczyć z chobrobami cywilizacyjnymi, czyli w walce ze stresem oksydacyjnym, który powoduje wiele różnych chorób. Dzisiaj mam ze sobą świerszcze i larwy mącznika. Możemy je przygotować na różne sposoby, wedle upodobań. Zrobimy larwy mącznika w karmelu oraz świerszcze w curry...  

 

 

materiał filmowy TVP 3 LUBLIN "Panorama Lubelska", 13 maja 2019 r.

"Teleexpress", 13 maja 2019

 


« wstecz